Projekt ‚z rąk do rąk’ tym razem pocztą?

Projekt ‚z rąk do rąk’ powstał kilka lat temu. Obecnie na rynku czytelniczym takich akcji jest bardzo wiele. Książki były zostawiane już na przystankach autobusowych, stacjach metra, komunikacji miejskiej a nawet w kawiarniach. W chwili obecnej popularne stają się regały z wędrującymi książkami, umiejscowione w Urzędach miast, kwiaciarniach i wszelkich innych miejscach, gdzie pojawiają się ludzie. Wszystko to powstało za sprawą licznej grupy czytelników.

book-1149031_1280

Jeszcze kilka lat temu słyszałam, jakoby czytelnictwo wymierało. Wypierane z rynku przez gry, tablety i internet, miało zniknąć wkrótce z naszego świata. Tymczasem, jeżdżąc tramwajem linii nr. 4 za każdym razem w moim wagonie znajdowało się kilka osób dosłownie pochłoniętych lekturami. Okazuje się, że książki wcale nie zamierzają odchodzić do lamusa. Wręcz przeciwnie… Stają się popularne. Mają swoich fanów, ludzi prowadzących różne grupy na facebooku jak np. Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka.

Przyszedł czas na odrestaurowanie projektu. Zwykłe przekazywanie z rąk do rąk nie przyniosło rezultatu. Nawet jeśli książka trafiała do licznej grupy odbiorców to w rezultacie ginęła gdzieś w gąszczu czytelników. Nieuczciwość nie zna granic. A to tylko zwykła książka. Przenosimy zatem projekt do sfery poczty i internetu.

bag-801703_1280

Ze swojej strony postanowiłam przekazać kolejne dwie książki na ten cel. Jednak będą to już ostatnie egzemplarze. Dalej będziecie przekazywać je wy. Każdy w domu ma przynajmniej dwie książki i jedna z nich obrasta kurzem. Zatem przedstawiam zasady:

1.Pod tym postem proszę o wpisywanie maili osób chętnych do wzięcia udziału w naszej zabawie. Zgłoszenie powinno wyglądać tak: CHĘTNA, adres e-mail, blog/strona, Tytuł i numer książki jaką jesteśmy zainteresowani.

np. CHĘTNA, literattka@gmail.com, http://www.literattka.wordpress.com. Przegapić Życie 00000

2. Osoba posiadająca książkę wysyła wiadomość e-mail do osoby pod sobą z pytaniem o adres, na który może wysłać książkę. Jeśli dana osoba nie odpowiada przez 5 dni, pytamy kolejną osobę wpisując w odpowiedzi na komentarz osoby nie odpowiadającej: NIE REAGUJE(należy sprawdzać wiadomości SPAM).

3. Osoba, która otrzyma książkę zobowiązana jest edytować swój komentarz dopisując na jego początku (ODEBRAŁAM) a po jej wysłaniu (WYSŁAŁAM). Dzięki temu będziemy wiedziały gdzie dana książka się znajduje a w przypadku przetrzymywania podejmę odpowiednie kroki.

po otrzymaniu paczki

np. ODEBRAŁAM, literattka@gmail.com, http://www.literattka.wordpress.com. Przegapić Życie 00000

po wysłaniu paczki

np. WYSŁAŁAM(adres e-mail osoby do której wysłaliśmy), literattka@gmail.com, http://www.literattka.wordpress.com. Przegapić Życie 00000

4. Książkę o objętości do 300stron trzymamy maksymalnie 15 dni, książkę powyżej 300stron maksymalnie 30 dni.

5. Każda książka będzie miała wypisane zasady we wnętrzu.

6. Co 10-ta osoba, która otrzyma książkę, jest zobowiązana wybrać ze swojej biblioteczki książkę, którą również przekaże na projekt ‚z rąk do rąk’. (Oczywiście każdy dobrowolnie również może przekazać książkę). Zasady do wklejenia książki będą dostępne tu. Należy wydrukować, wkleić w książkę i wpisać numer, który dostaniecie po zgłoszeniu książki. Osoba co dziesiąta to ta widniejąca w książce pod numerem 10 na okładce, gdzie ma się wpisać.

Ważne aby wysyłana książka była ciekawa merytorycznie. Dopuszczalne są książki z zakresu: literatury obyczajowej, dramatu, horroru, kryminałów itp. Niedopuszczalne są: komiksy, przewodniki i wszystkie inne teksty nie będące powieścią.

7. Każda książka będzie miała swój unikalny pięciocyfrowy numer.

8. Wybraną z własnej biblioteczki książkę należy zgłosić przez maila literattka@gmail.com abym mogła dopisać ją do projektu. Na stronie okładkowej należy u góry wpisać liczbę porządkową 1 a obok adres e-mail , adres swojej strony i datę.

np. 1. literattka@gmail.com, http://www.literattka.wordpress.com, 08.04.2016

9. W książce będzie specjalne miejsce do wpisywania adresów swoich blogów lub innych stron, na których napiszecie kilka słów o projekcie bądź książce. Jeśli nie macie własnej strony recenzje można wpisać na portalu www.lubimyczytać.pl . Przy każdej recenzji proszę o dodanie adresu www ( https://literattka.wordpress.com/2016/04/06/projekt-z-rak-do-rak-tym-razem-poczta/ ) tego postu by przyłączały się do nas kolejne osoby. Jeśli nie macie tego typu strony i nie umiecie pisać recenzji – WPISUJECIE JEDYNIE SWOJE DANE NA STRONIE W KSIĄŻCE DO TEGO WYZNACZONEJ.

jak powinien wyglądać wasz wpis na okładce:

np. 8. literattka@gmail.com, http://www.literattka.wordpress.com, 08.04.2016

10. Paczka zawierająca książkę może zostać wysłana jedynie listem, który jest w stanie sprawdzić jej położenie. W przypadku poczty polskiej może być to list POLECONY (ekonomiczny, bądź priorytetowy).

11. Książkę można ubarwiać. Tzn. Zamieszczać w niej swoje zapiski, znaczniki bądź wklejać kolorowe karteczki samoprzylepne zaznaczając np. ulubione cytaty (bez wulgaryzmów, treści obrażających kogokolwiek, treści politycznych czy religijnych).

12. Nowość. Po wędrówce książki przez ręce trzydziestu (30) osób, książkę wracamy do osoby, która ją wysłała (pierwszy mail i blog na liście wpisany do książki). Będzie to na pewno niesamowita pamiątka dla osoby biorącej udział w projekcie.

Osoba widniejąca jako pierwsza na liście czyli jej pierwszy właściciel może zostawić ją u siebie. Trzeba jednak zgłosić ten fakt bym mogła usunąć książkę z listy.

13. Do projektu można zgłaszać się po kilka razy, ale za każdym razem w celu otrzymania  innej książki.

14. Lista zgłoszeń osób zainteresowanych zamyka się 26.12.2016r. Zgłoszenia po tej dacie nie będą przyjmowane a przekierowywane na edycję 2 w 2017 r o ile do takiej dojdzie  🙂

PAMIĘTAJCIE, ŻE TO PRZEDE WSZYSTKIM CIEKAWA ZABAWA!  WYSYŁKĘ KSIĄŻEK ROZPOCZNIEMY GDY ZGŁOSI SIĘ MINIMUM 10 OSÓB:)

KSIĄŻKI W PROJEKCIE BĘDĄCE AKTUALNIE W OBIEGU:

 1. Przegapić Życie, Monika Matusik, wyd. Novaeres, nr. 35301
 2. Marzenia z gwiezdnego pyłu, Lynn Kurland, wyd. BIS, nr. 65032
 3. Przerwany rejs, Heike Dorsch, wyd.Hachette, nr.76723
 4. Historia białej masajki, Corinne Hofmann, wyd. Świat Książki, nr 11121
Reklamy

41 Komentarzy Dodaj własny

 1. izol pisze:

  CHĘTNA, smerf145@gmail.com, Przegapić Życie, nr. 35301

  Polubienie

  1. izol pisze:

   Odebrałam

   Polubienie

   1. izol pisze:

    Wysłałam

    Polubienie

 2. Chętna, balutek35@toya.net.pl,Przegapić Zycie nr. 35301

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Droga Jadwigo naszej czytelniczce, która chciała wysłać do ciebie książkę pokazuje, że Twój mail nie istnieje. Proszę sprawdź poprawność Twoich danych abyśmy mogli włączyć Cię w zabawę 🙂 W związku z tym, że mamy twój profil na facebooku, tam została skierowana do ciebie prośba o adres 🙂 Przejrzyj wiadomości z folderu inne 🙂

   Polubienie

 3. Monika Dudzik pisze:

  Pomysł bardzo ciekawy, zastanowię się jeszcze nad swoim uczestnictwem w akcji;)

  Polubienie

 4. Chętna, sprezentuj@gmail.com,Przegapić Zycie nr. 35301

  bardzo ciekawa akcja!

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Zobaczymy czy się uda 🙂 Na razie nie wiem jak to puścić do większej liczby bibliofilów 🙂

   Polubienie

   1. pewnie, ze sie uda! jak tylko przeczytam ksiazkę napiszę jej recenzję na blogu. wrzucę info na fejsie, w kilku grupach… spoko, rozejdzie się… najgorzej jest zacząć… nie mogę się doczekać kiedy dostanę książkę!

    Polubienie

   2. literattka pisze:

    W piątek robię pierwsze wysyłki;) trzeba ciut zaczekać ale mozesz zgłosić sie jeszcze do trzech pozostałych ksiazek 😉

    Polubienie

   3. Historia białej masajki, Corinne Hofmann, wyd. Świat Książki, nr 11121 to moze jeszcze to? sprezentuj@gmail.com
    jesli można 🙂

    Polubienie

   4. literattka pisze:

    Można 😉 książki wlasnie wyruszają wiec niebawem Pani otrzyma;)

    Polubienie

   5. Odebrałam, Przegapić Życie nr 35301
    Odebrałam, Historia białej masajki, nr 11121

    Polubienie

 5. Bardzo dobry pomysł ,może więcej ludzi będzie czytać.

  Polubienie

 6. Anna Kisiel pisze:

  CHĘTNA, akisiel1233@gmail.com, Marzenia z gwiezdnego pyłu, Lynn Kurland, nr. 65032

  Polubienie

 7. Anecia pisze:

  CHĘTNA, anetta.olszewska@wp.pl Przegapić Życie 35301

  Polubienie

  1. Anna Kisiel pisze:

   odebrałam i już zabieram się do czytania aby kolejne osoby mogły skorzystać 🙂

   Polubienie

  2. Anecia pisze:

   ODEBRAŁAM

   Polubienie

 8. Emily Rand pisze:

  Bardzo fajna akcja, ale że trzymam się minimlizmu w swoim domu, to książki papierowe mam tylko takie,z którymi nie chciałabym się rozstawać, a resztę mam na ebooku 🙂

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Dlatego tu dostajesz książkę i ja oddajesz. A jak chcesz przekazać swoja to i tak do ciebie wróci 😉

   Polubienie

 9. Gaga pisze:

  świetna inicjatywa! Wrócę tu za jakiś czas 😉

  Polubienie

 10. taomama.pl pisze:

  Super pomysł! Trzymam kciuki za udaną realizację 🙂

  Polubienie

 11. Bardzo podoba mi się idea wymiany książek. Trzymam kciuki za powodzenie akcji 🙂

  Polubienie

 12. Fajna inicjatywa! Sama niedawno brałam udział w akcji Przeczytaj i Podaj dalej. Była to wymiana książkowa organizowana przez 2 blogerki. Ogólnie popieram wszystkie inicjatywy wspierające czytanie. Chętnie bym się przyłączyła do Twojej akcji, ale akurat jestem w trakcie czytania tych, które dostałam.

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Jak wpiszesz komentarz zgłaszający to i tsk kilka osob jest przed toba wiec zdazysz przeczytac swoje ksiazki 😉 a jak nie to zapraszamy potem;)

   Polubienie

 13. Ale świetny pomysł! 🙂 Chętnie bym się wymieniła, ale aktualnie jestem zabiegana i mogłabym nieco zalegać z oddaniem, czego nie lubię. Ale jeśli akcja potrwa jeszcze jakiś czas to się przyłączę 🙂 Pozdrawiam i gratuluję pomysłu!

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Zobaczymy jak długo potrwa bo coś mało chętnych 😉

   Polubienie

 14. Ciekawy projekt. Ja tak z innej beczki, napisalas książkę? 🙂

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Tak;) Teraz skrobię drugą;)

   Polubienie

 15. matkazewsi pisze:

  Chętnie wyślę w dobre ręce. J.Chmielewska Klin, P.James Zabójczy żart.
  mój mail. ebednarczyk3@gmail.com. Blog http://slowoewy.blogspot.com/. Facebook słowo w słowo.

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Chcesz tylko wyslac czy któraś z naszych pozycji tez otrzymać ?:)

   Polubienie

 16. CHĘTNA,anetta.olszewska@wp.pl Historia białej masajki, Corinne Hofmann, wyd. Świat Książki, nr 11121

  Polubienie

 17. mam Przegapić Życie, Monika Matusik, wyd. Novaeres, nr. 35301, komu przesłać dalej ???

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Sprawdze jak bede przy kompie i dam znac:)

   Polubienie

  2. literattka pisze:

   Pani Aneto wysłałam maila z adresem 🙂

   Polubienie

 18. literattka pisze:

  ODEBRAŁA MAGDALENA M Historia białej masajki, Corinne Hofmann, wyd. Świat Książki, nr 11121

  Polubienie

 19. literattka pisze:

  CHĘTNA BEATA P Historia białej masajki, Corinne Hofmann, wyd. Świat Książki, nr 11121

  Polubienie

 20. Daria pisze:

  Dlaczego u mnie takie fajne akcje nie mają miejsca?! Szkoda – uważam, że to doskonały pomysł na promocję czytelnictwa.

  Polubienie

  1. literattka pisze:

   Akcja jest ogólnopolska :p ale powiem szczerze, że próbowałam z tym projektem na wiele stron zaczynajac od autobusu i jakoś mało osob jest zainteresowanych 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s